Kalveschnitzel a la creme
Kog kartoflerne møre og pil dem.
Svampene ordnes og ristes i lidt smør på en pande, hvorefter de koges ind med piskefløde til en jævn og cremet sauce. Smag til med salt og en lille smule peber.
De udbankede schnitzler vendes i mel og steges i smør på en pande.
Server schnitzlerne med svampe i flødesauce over samt kogte kartofler drysset med hakket persille.
Scallopini med artiskok og morkler
Udblød morklerne. Skær artiskokhjerterne i kvarte. Hak persillen. Rist artiskokkerne i olien fra glasset sammen den udblødte og helt afdryppede morkler. Når det er varmet godt igennem drysset med lidt hakket persille. Tag panden af varmen.
Steg de udbankede schnitzler i god olivenolie på en varm men ikke rygende varm pande.
Kog den friske linguini i letsaltet vand i henhold til pakkens anvisninger. Hæld vandet fra dryp saften fra en lille kvart citron over pastaen. Tilsæt en klump koldt smør og rør det rundt til smørsaucen har samlet sig. Tilsæt den fintskårne salvie og læg pastaen på en tallerken. Læg en schnitzel oven på og afslut med lidt af artiskokblandingen.
Nordisk schnitzel a la wiener
Blend de 4 skiver rugbrød til fine krummer.
Vend de udbankede schnitzler i mel, dernæst i pisket æg og endelig i rugbrødskrummerne.
Skær de kogte kartofler i skiver og steg dem gyldne i smør på en pande. Drys med lidt salt efterhånden som de bruner.
Steg schnitzlerne i smør.
Skræl peberroden og skrab den i spåner med skarp kniv. Riv det ordnede stykke selleri på et rive jern. Grovhak persillen. Skær æblet i skiver på 5 mm.
Anretning: Læg en stegt schnitzel på tallerknen og læg en stor skive æble ovenpå. Kom dernæst revet selleri og høvlet peberrod på og afslut med lidt persille. Læg de stegte kartofler ved siden af og server med valgfri grønsag og smeltet smør.